Strony

środa, 30 października 2013

Kamutowo-twarogowy omlet

Kamut to pradawna odmiana pszenicy, jego skład jest bardzo zbliżony do tradycyjnej pszenicy, jednak pozbawiony jest wielu elementów alergennych. Badania wykazały, że u około dwóch trzecich osób uczulonych na zwykłą pszenicę po spożyciu tej odmiany występują słabsze reakcje alergiczne, lub nawet wcale się ich nie obserwuje. Ziarna kamutu są dwukrotnie większe od ziaren zwykłej pszenicy i są bogatsze tłuszcze nienasycone i białka. Ma delikatniejszy smak, jest pożywieniem bogatym i sycącym. Z uwagi na to wykorzystywany bywa do przyrządzania potraw dla niemowląt i małych dzieci. Ponieważ ma twardą i grubą powłokę, w odpowiednich warunkach może być przechowywany przez wiele lat, nie tracąc przy tym wartości odżywczych.*
Kamut otrzymałam ze sklepu Ekolandia24.pl - spotkałam się z nim po raz pierwszy, na jego bazie robiłam jakiś czas temu bułeczki, a dziś wykorzystałam go do zrobienia omletu - wystarczy zmielone w Thermomixie (lub silnym malakserze) ziarna kamutu dodać do jaj i już mamy wartościowy i smaczny omlet. 

Składniki na omleta

2 łyżki mąki kamutowej
2 jajka
2 łyżki serka twarogowego (typu Emilki)
odrobina stevii (SteviJa)
pół łyżeczki cynamonu lub przyprawy do piernika

Żółtka, stevię, mąkę kamutową i serek twarogowy wymieszać dokładnie łyżką. Dodać ubite na sztywną pianę białka jaj, delikatnie wymieszać, doprawić cynamonem. Wylać na rozgrzaną patelnię i smażyć z 2 stron aż do ładnego zarumienienia. 

piątek, 25 października 2013

Aromatyczny makaron do pracy

Jeśli makaron, to wiadomo, że będzie szybko i smacznie. Danie idealnie nadaje się do spakowania w pudełko typu "lunch box" i skonsumowania w pracy. 

Na porcje dla 2 osób potrzebujemy:

3/4 opakowania makaronu np. muszelki durum (Mamma Mia!)
6 dużych pieczarek
500 g brokuła
2 garści liści szpinaku
duży, gęsty jogurt naturalny
ząbek czosnku
sól i pieprz
łyżka oleju rzepakowego

Makaron gotujemy w osolonej wodzie. Pieczarki obieramy i kroimy. Podsmażamy na rozgrzanym oleju, dodajemy pokrojonego w różyczki brokuła i dusimy pod przykryciem około 10 minut. Warto w tym momencie doprawić warzywa. Liście szpinaku przelewamy zimną wodą, odsączamy na ręczniku papierowym i wrzucamy na gorącą patelnię. Trzymamy pod przykryciem do tzw. "zwiędnięcia" czyli około 3-4 minut. W tym czasie przygotowujemy sos czosnkowy mieszając zmiażdżony czosnek z jogurtem i przyprawami (oczywiście można dać więcej czosnku, ale jeśli mamy zamiar jeść to danie w pracy to może lepiej się powstrzymać...). Na talerz nakładamy makaron, warzywa z patelni i zalewamy to sosem. 
Smacznego!

poniedziałek, 21 października 2013

Buraczki do obiadu (bez cukru i zasmażki)

Rzadko jadam buraki, a jeśli już to w wersji "zupnej", do obiadu jako surówka lądują u mnie przeważnie, gdy jem na mieście. Postanowiłam sama zrobić swoją wersję, bez cukru i zasmażki, do niedzielnego obiadu. Mogę pochwalić się efektem - smakowało! 
Przygotowałam je w całości w Thermomixie

500 g buraków
sok z połowy cytryny
2 łyżki oleju lub płaska łyżeczka masła 
przyprawy (sól i pieprz)

Buraki obrać i ugotować do miękkości - ok. 30 minut. Gdy zmiękną miksujemy je na pozycji 5 około 6-8 sekund, jeśli zaś używamy tarki to trzeba poczekać aż troszkę ostygną, żeby się nie poparzyć. Do buraczanych wiórek dorzucamy tłuszcz, przyprawy i sok z cytryny, mieszamy całość. 
Voila!
Podałam je z ziemniaczanymi talarkami pieczonymi w piekarniku oraz jogurtowym sosem z papryką i pieczarkami. 

środa, 16 października 2013

Gofry z cukinii

Cukinia to wdzięczne warzywo, z którego przygotujemy zarówno leczo jak i ciasto. Ale żeby gofry? Gdy znalazłam ten przepis w sieci (tutaj) wiedziałam, że muszę go wypróbować. Opłacało się! Gofry są sycące, wilgotne i ciężkie. Jedliśmy je łyżeczką, bo mimo, że po wyjęciu z gofrownicy były sztywne i chrupiące po zrobieniu sesji zdjęciowej zdążyły już zwilgotnieć i wyginały się na wszystkie strony, mimo tego - smak rewelacyjny! Fajna odskocznia od zwykłych, pszennych gofrów. 

Składniki na 2 porcje
210 g cukinii
60 g mąki pszennej pełnoziarnistej
60 g jogurtu naturalnego lub kefiru
jajko
łyżeczka wiórków kokosowych
pół łyżeczki sody oczyszczonej
łyżeczka cynamonu
szczypta soli

Cukinię ścieramy na dużych oczkach, dodajemy do niej jogurt i jajko - mieszamy. Dorzucamy pozostałe suche składniki, łączymy ze sobą  łyżką. Smażymy na dobrze rozgrzanej gofrownicy, aż zrobią się złocisto-brązowe. 

Zjedliśmy z pokrojoną w kosteczkę gruszką i jabłkiem z cynamonem oraz poppingiem amarantusa firmy EkoProdukt

czwartek, 10 października 2013

Love masło orzechowe ed.II - podsumowanie akcji

Pobiliśmy rekord! 81 przepisów z wykorzystaniem masła orzechowego to nie lada gratka dla fanów tego amerykańskiego przysmaku.
 Masło orzechowe dodajecie najczęściej do potraw śniadaniowych, ale są też przepisy na dania główne, obiadowe. Mam nadzieję, że będziecie często korzystać z tej bazy przepisów, jest z czego wybierać. Liczę też na Waszą aktywność w lutym, krótkim aczkolwiek bardzo miłosnym miesiącu - a skoro love orzechove to ogłaszam luty miesiącem masła orzechowego! Akcja prowadzona będzie na Durszlaku - tu macie link do niej (klik) - już można się zapisywać :)

Tymczasem sprawdźcie sobie podsumowanie I edycji akcji Love Orzechowe - klik.

niedziela, 6 października 2013

Omlet bez mąki i rozgrzewające owoce

Nic tak nie rozgrzewa z rana jak aromatyczny omlet wypchany po brzegi owocami. Nie ważne jakiej kompozycji owocowej użyjecie, pamiętajcie aby dodać cynamon, goździki oraz odrobinę mielonego kardamonu - od środka zrobi Wam się niesamowicie ciepło i przyjemnie, a zapach unoszący się z kuchni obudzi niejednego śpiocha - przetestowane na moim Mężu :)

Składniki na omleta

2 jajka
szczypta soli
2 łyżki mleka (ew. maślanki lub jogurtu)

gruszka
jabłko
banan
goździk
łyżeczka cynamonu
szczypta kardamonu
łyżeczka masła kokosowego 
Myjemy owoce, kroimy w kostkę i przysmażamy na rozgrzanym oleju kokosowym, przyprawiamy. Dusimy na małym ogniu około 5 minut. Ściągamy z patelni przekładając owoce do miseczki. Na rozgrzaną patelnię wylewamy rozmieszane z solą i mlekiem jajka, smażymy z jednej strony do całkowitego ścięcia. 
Przekładamy na talerz, nakładamy ciepłe jeszcze owoce i zjadamy.
Smacznego!

piątek, 4 października 2013

Bezglutenowe placki z cukinii

Rzadko jadam placki na słono, ale ten przepis musiałam wypróbować - no i nie zawiodłam się. Dodatek małych grzanek z oliwą i czosnkiem sprawił, że danie stało się bardziej sycące, a pomidorowo-paprykowy, gorący sos, którym polałam placki po ich wcześniejszym sfotografowaniu miło rozgrzał mnie od środka. 
Przepis znalazłam na blogu Filozofia Smaku 
- został przerobiony na bezglutenowy. 
W oryginale przepis pochodzi z książki "Podróże kulinarne. Kuchnia grecka".

Z podanych proporcji uzyskamy około 15-20 placków, im mniejsze tym lepiej się pieką ;)

750 g cukinii
cebula
pół szklanki mąki np. jaglanej*
2 łyżki skrobii ziemniaczanej
3 jajka
2 ząbki czosnku
zielone zioła świeże lub suszone (oregano, tymianek, bazylia, pietruszka, koperek - u mnie suszone firmy Marsyl)
przyprawy - sól, pieprz
olej do smażenia - u mnie kokosowy 

Cukinię myjemy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Cebulę szatkujemy na drobną kostkę. Jajka miksujemy do uzyskania gładkiej masy, dodajemy do nich cebulę, przeciśnięty przez praskę czosnek, zioła i przyprawy oraz mąki i odciśniętą z soku cukinię. Mieszamy całość łyżką. Smażymy na patelni z rozgrzanym olejem, aż placki zrobią się złociste. 

Im ciasto dłużej stoi tym więcej soku puszcza cukinia i trzeba zagęszczać mąką, także ja sobie smażyłam na dwie patelnie i poszło mi raz, dwa. 

*nie miałam gotowej mąki, więc w Thermomixie zmieliłam pół szklanki kaszy jaglanej, wystarczyło 20 sekund na pozycji Turbo i moim oczom ukazała się złocista mączka.