Jako wegetarianie, albo raczej osoby, które nie jedzą mięsa nie wykluczamy ze swojego menu nabiału, jak zresztą zdążyliście pewnie zauważyć. Mimo tego lubimy mieć w kuchni mleko roślinne, jednak kupowanie gotowców w sklepie nie wychodzi najtaniej. Dlatego postanowiłam zrobić mleko ryżowe domowym sposobem. Użyłam ryżu brązowego, pełnoziarnistego marki Kupiec. Mleko wychodzi z każdego rodzaju ryżu, uważam jednak, że brązowy pełnoziarnisty jest tym jednym z lepszych, dostępnych w większości marketów.
Moje mleko ryżowe jest dość gęste, ma konsystencję mleka skondensowanego kupowanego w kartonowych pudełeczkach, ale wystarczy dodać więcej wody i po pierwsze otrzymamy więcej mleka, po drugie będzie ono miało mniej intensywny smak ryżu, a po trzecie będzie bardziej wodniste, przypominające mleko krowie UHT.
Do przygotowania użyłam Thermomixa.
Składniki na litr mleka ryżowego
100 g ryżu (brązowy, pełnoziarnisty marki Kupiec)
laska wanilii (u mnie z BadaPak)
woda do ugotowania ryżu + 3-4 szklanki wrzątku do rozrzedzenia napoju
Ryż gotujemy z laską wanilii aż wchłonie całą wodę (bez tych 3-4 szklanek). Powinien być nawet lekko rozgotowany. Wyciągamy wanilię, a gorący ryż przekładamy do miksera (u mnie Thermomix) i zalewamy odpowiednią ilością wrzątku. Miksujemy na najwyższych obrotach przez minutę. Przecedzamy przez bardzo gęste sito lub gazę. Jeśli uznamy, że nasze mleko jest za gęste można dodać wrzątku. Odstawiamy do ostudzenia, można w tym czasie znowu wrzucić do napoju laskę wanilii, niech sobie zapach przejdzie.
Kto jest posiadaczem Thermomixa może wszystko zrobić w tym urządzeniu, najpierw ugotować ryż - wsypując ziarna do naczynia miksującego i zalewając je wrzątkiem gotować ok. 20 minut na poz. 1, temperatura 100 stopni. Po czym dodać wrzątek i zmiksować wszystko razem na pozycji 10 lub Turbo przez minutę. Wanilię należy wyciągnąć przed miksowaniem
Mleka ryżowego używamy do sporządzania koktajli, naleśników, placków śniadaniowych i ciast, można z nim zjeść poranną owsiankę.
Przechowujemy je w lodówce do 5 dni.
"Mleko ryżowe przygotowane według przepisu zawiera mnóstwo błonnika, a także witaminy
i składniki mineralne. Stanowi bogate źródło witaminy E, witaminy B6 i magnezu.
W brązowym ryżu znajduje się także wapń, fosfor i potas oraz żelazo, selen, miedź, cynk
i mangan. Nie brak także pozostałych witamin, choć występują w mniejszych ilościach. Wartość odżywcza mleka ryżowego jest zatem bardzo duża, a błonnik zapewnia uczucie sytości na dłuższy czas, zatem powinno znaleźć się w diecie osób chcących stracić na wadze."*
Przechowujemy je w lodówce do 5 dni.
"Mleko ryżowe przygotowane według przepisu zawiera mnóstwo błonnika, a także witaminy
i składniki mineralne. Stanowi bogate źródło witaminy E, witaminy B6 i magnezu.
W brązowym ryżu znajduje się także wapń, fosfor i potas oraz żelazo, selen, miedź, cynk
i mangan. Nie brak także pozostałych witamin, choć występują w mniejszych ilościach. Wartość odżywcza mleka ryżowego jest zatem bardzo duża, a błonnik zapewnia uczucie sytości na dłuższy czas, zatem powinno znaleźć się w diecie osób chcących stracić na wadze."*
genialny pomysł!
OdpowiedzUsuń;)
takiego przepisu właśnie szukałam.
OdpowiedzUsuńnie piję mleka krowiego, bo nie mogę, ale ryżowe ze sklepu jest strasznie drogie.
No niestety 7 zł najtańsze u nas kosztuje (za litr) więc takiego domowego to za tą kasę wyjdzie spokojnie z 5 litrów, mam nadzieję, że Ci posmakuje, dolewaj wody pomału, żebyś otrzymała taką konsystencję jak chcesz, ja wolę gęstsze, wtedy wyraźnie czuć smak ryżu, ale robiłam też bardziej wodniste i dało radę :D
Usuńsklepowe jest straszliwie slodkie, zawsze jest uht i nie ma tyle wlasciwosci. jutro wyprubuje :)
UsuńMleko najlepiej robić samemu, bo wiesz co jesz. Ja kupowałam mleko w Rossmanie i dostałam po nim uczulenia - takie swedzące bąble, takie samo uczulenie miała moja synowa. Wystapiło ok. misiacu-dwóch używania. Zrobiłam przerwę i chciałam zuzyć pozostałe w domu kartony, tym razem uczulenie wystapiło natychmiast.
UsuńMam w planach zrobienie mleka roślinnego, muszę się w końcu bardziej zmobilizować!
OdpowiedzUsuń7 złoty? To grosze :P u nas zaczyna się od 11 ;)
OdpowiedzUsuńWszystkie wcześniejsze przepisy jakie znalazłam były z surowego (moczonego) ryżu - smakowały jakby pić wodę w której moczyło się papier.
Spróbuje gotowany.
A termomix będę miała może w przyszłym roku ;) (taki prezent noworoczny mi mąż sprawi :P )
czy koniecznie musi być wrzątek? czy po lekkim ostudzeniu mogę zalać ciepłą wodą i miksować? mam zwykły blender kielichowy i trochę boję się takich temperatur..
OdpowiedzUsuńChyba najlepsze wychodzi z wrzątkiem, wtedy dokładnie ryż się miksuje...może spróbuj z lekko rozgotowanym ryżem i bardzo ciepłą wodą?
Usuńokej, dziękuję!!
UsuńA jeżeli nie mam wanilii i zrobię z samego ryżu to smak będzie gorszy? Czy mogę dodać np. ekstrakt waniliowy zamiast laski?
OdpowiedzUsuńEkstrakt będzie idealny!
UsuńSuper, dzięki ;) W takim razie wypróbuję przepis z ekstraktem :)
Usuńile takie mleko może "stać" w lodówce?
OdpowiedzUsuńMaksymalnie 5 dni.
Usuńdziękuję!
UsuńCzy mleko ryżowe musi być zakręcone czy może stać bezpośrednio w np kubku ???
UsuńCzy mleko ryżowe musi być zakręcone czy może stać w np kubku??
UsuńRaczej zakręcone. W kubku może zrobić się "kożuch"....
Usuńspróbowałam i wyszło idealnie, fotki na moim blogu, mam tylko pytanie, w jakiej ilości wody powinno się gotowac ryż?, pozdrawiam serdecznie
OdpowiedzUsuńKurczę zrobiłem to mleko i w sumie smaczne, jednak brakuje mu czegoś do tego "z kartonu". robiłem też z moczonego ryżu przez 12h i też jakieś inne, może ktoś ma taki przepis żeby wychodziło jak z kartonu, byłbym bardzo wdzięczny.
OdpowiedzUsuńpozdrawiam Jakub
Ciekawe urządzenie !
OdpowiedzUsuńJakim cudem udaje Ci się je przecedzić? Moje wyszło tak gęste i lepkie, że nie dało się przepuścić go ani przez gazę, ani przez sitko...
OdpowiedzUsuńWięcej wody używaj, zauważyłam, że z różnego ryżu (inne firmy) wychodzi albo gęstsze albo bardziej wodniste, dlatego lepiej dolać wody i przecedzać 2-3 razy.
UsuńŚwietny blog! Mnóstwo mądrych rad, przepisów i inspiracji. No i te 25 kilogramów do pozazdroszczenia dla innych obżartuchów ;)
OdpowiedzUsuńSerdecznie pozdrawiam i dodaję do ulubionych!
Dominika (też) jaroszka
Super sprawa - w lodówce stoi butla napoju ryżowego (jakoś nie pasuje mi nazywanie tego "mlekiem" ). Dużo smaczniejszy i tańszy niż sklepowy (i bez konserwantów). Ja dla odmiany nie bawię się w przecedzanie - po co wyrzucać "miąższ", sporo wody daję jedynie. Dzięki za przepis :)
OdpowiedzUsuńja zrobiłam w Vitamix'ie i nic się nie oddzieliło po przecedzeniu ;/ ...
OdpowiedzUsuńczy takiego "mleka" można użyć do kawy?
OdpowiedzUsuńKocham cie za ten przepis/ trafilam tu przypadkiem, ale nieprzypadkowo bedę wracać :)
OdpowiedzUsuńKochana, wyszlo mi pyszne mleczko! Co prawda ryz sie lekko zbrazowial przy gotowaniu, wanili nie mialam, ale rezultat jak najbardziej zadowalajacy. Moj 8mies synek tez mowi ze dobre:)choc tylko sprobowal. Dzieki
OdpowiedzUsuń/...A jeśli choodzi o kaloryczność,,mleka,, ryżowego? Zapewne tyle ile ten rozgotowany ryż...
OdpowiedzUsuńa ja ma pytanie, będę robic w thermomixie. w jakiej ilości wody ugotować ryż ?
OdpowiedzUsuńWcześniej padło pytanie o ilość wody potrzebnej do ugotowania 100 g ryżu. Czy ktoś mógłby napisać odpowiedź? Z góry dziękuję :-)
OdpowiedzUsuńfantastyczne mleko! wyszło mi za pierwszym razem. Co do ilości wody, to ja użyła ryżu brązowego w woreczkach- więc po prostu napelnilam garnek woda, a woreczek po ugotowaniu łatwo było wyciągnąć z nadmiaru wody. Mniam, aż nie mogę się doczekać reakcji mojej córki niejadka jak jej zapodam koktajl na takim mleczku :)
OdpowiedzUsuńWłaśnie do koktajli jest to mleko najlepsze! Fajna baza, smak można regulować dodatkami, a zapycha brzusio jak nic :)
UsuńLubię
OdpowiedzUsuńWiktoria, ja do tego ryży dolałem wodę, w której go ugotowałem, a potem uzupełniłem do prawie 1 litra. A zamiast wanilii łyżka miodu. I jest gęste, smakowite oraz ekonomiczne.
OdpowiedzUsuńJeżeli nie macie czasu na robienie mleka ryżowego to można zakupić gotowe w sklepie ;) http://jemcodobre.pl/produkty/mleko-ryzowe-napoj-ryzowy-naturalny-bio-2548
OdpowiedzUsuńCudownie, szkoda tylko, że wszyscy tu obecni narzekają na ceny mleka w kartonie i właśnie dlatego tu trafili ;)
UsuńFakt ceny mleka ryżowego są wysokie, zakup raczej dla osób, które nie mają czasu na gotowanie ;) Jak ceny kształtują się w supermarketach?
UsuńW Rosmanie bio o dobrym skladzie kosztuje ok 7 zl (w promocji mniej)
UsuńNie wiem skąd te zachwyty, gdyż z przepisu wyszedł mi klej do tapet, który w najśmielszych snach nie przypomina mleka?! Kawy nawet nie odbarwił za to wspaniale zepsuł! Krowy górą!
OdpowiedzUsuńTo trzeba rozcieńczać wodą :)W zależności jaki ryż użyjemy to konsystencja początkowa może być różna i faktycznie przypomina klej do tapet :) Ale nie namawiam na powtórkę, nie wszystkim musi się podobać :)
Usuńsuper! właśnie mam problem bo moja córa ma uczulenie na mleko, a te sztuczne ochydne sa i ich nie chce, sklepowe ryzowe pije, tylko ile to kasy no i te składniki ,,,, moge ten ryz zblendowac normalnie blenderem w kielichu?
OdpowiedzUsuńIle wody użyłaś do ugotowania ryżu? :)
OdpowiedzUsuńLitr lub nawet więcej, ta woda z gotowania jest potem "bazą" mleka, bo w zależności od użytego rodzaju ryżu zostanie mniej lub bardziej wchłonięta.
Usuńwitam, a czy moge najpierw ryz zmielic i pozniej go ugotowac?
OdpowiedzUsuńDobrze zrozumiałam - wsypujesz 100 g ryżu do Thermomix'a, zalewasz 1 litrem wrzątku,gotujesz 20 minut, po czym dodajesz kolejny prawie litr wrzątku i wszystko miksujesz ?
OdpowiedzUsuń