wtorek, 30 października 2012

Gołąbki wegetariańskie z soczewicą

Moje pierwsze w życiu gołąbki, zrobione od początku do końca samodzielnie...

Wyszło mi 8 gołąbków

-szklanka soczewicy czerwonej
-woreczek ryżu (polecam do sushi marki SONKO)
-papryka czerwona
-cebula
-przyprawy (u mnie różne mieszanki firmy Marsyl, nigdy nie mogę się zdecydować na jedną, mieszam i mieszam...)
-2 łyżki oliwy

główka kapusty włoskiej


Soczewicę ugotować w osolonej wodzie razem z ryżem (tylko, bez woreczka, wysypuję z niego ryż i gotuję "tradycyjnie") - soczewica powinna być lekko rozgotowana, a woda całkowicie odparowana. Cebulkę pokroić w kostkę, rzucić na patelnię z rozgrzaną oliwą (olejem), dodać pokrojoną paprykę i dusić razem ok. 10 minut. Połączyć na patelni soczewicę, ryż i paprykę z cebulą. Wymieszać dokładnie, doprawić do smaku. 



Kapustę umyć, oderwać najbrzydsze liście zewnętrzne, wyciąć głąb i wsadzić do wrzącej wody na ok. 5-6 minut (ściągnąć z palnika), wyciągnąć i ostudzić. Zawijać farsz w liście. Te najmniejsze listki, w które i tak nie zmieści się farsz układamy w garnku, w którym będziemy gotować nasze gołąbki. Zalewamy wrzątkiem, doprawiamy wodę na kształt bulionu i gotujemy zawijaski ok. 50 minut, aż kapusta będzie miękka, na bardzo małym ogniu, tak tylko, żeby "pyrkało".




Sprawdzone menu na imprezy!

niedziela, 28 października 2012

Francuska rolada

Danie szybkie, sycące i pełne warzyw, można dowolnie modyfikować i kombinować z dodatkami, ja użyłam to co mi zostało z tego tygodnia w lodówce ;)

opakowanie ciasta francuskiego lekkiego (do kupienia np. w Lidlu)
kilka pomidorków koktajlowych
pół opakowania szpinaku mrożonego
pół kostki sera typu feta
1/4 brokuła
1/4 kalafiora
przyprawy

Pomidory pokroić w ćwiartki, ser w kostkę. Szpinak rozmrozić z przyprawami na patelni, brokuł i kalafior zalać wrzątkiem i gotować ok. 5 minut, po czym odcedzić i pokroić na mniejsze kawałki. Wszystko razem wymieszać. Nakładać na powierzchnię ciasta francuskiego, zawinąć w roladę i piec w rozgrzanym piekarniku przez ok. 20 minut w temp. 180 stopni.




sobota, 27 października 2012

Mus białkowy

W związku z tym, że waga przestała współpracować...mus białkowy w ramach obiadu :)

Składniki na 3 porcje

2 banany
jabłko
5 łyżek płatków orkiszowych z żurawiną firmy VIVI (przypominam o KONKURSIE!)
szklanka mleka 1.5%
pół opakowania serka homogenizowanego naturalnego (np. Lidl-Pilos, wiaderko 500g)

Wszystkie składniki zmiksować na gładką masę (u mnie w Thermomixie ok. 20 sekund pozycja 7-8), przelać do pucharków ozdobić płatkami orkiszowymi i jeść łyżeczką. Im więcej mleka damy tym będzie bardziej płynne, ale taka konsystencja gęsta jest moim zdaniem bardziej treściwa.


piątek, 26 października 2012

Podsumowanie akcji JEDNA SOJA I TYSIĄC POTRAW




Co prawda nie zebraliśmy tysiąca przepisów, ale i tak serdeczne DZIĘKI wszystkim, którzy wzięli udział w akcji. Teraz na Durszlaku jest prowadzona bardzo podobna akcja, również z soją, jednak, można korzystać z gotowych wyrobów sojowych jak kotlety czy kostka sojowa. Może tam dodacie swoje sprawdzone przepisy na potrawy z soi?

 ZAPRASZAM DO ZAPOZNANIA SIĘ Z ZAMIESZCZONYMI PRZEPISAMI ZAMIESZCZONYMI PRZEZ ANIKO, JUSTTRYEAT, KIKMORA, VEGAN_MONKEY  i QUCHNIAWEGE.

Pasztet sojowy

Aniko - Potomek w kuchni czyli nie do końca normalny blog kulinarny

Kotlety sojowe

Aniko - Potomek w kuchni czyli nie do końca normalny blog kulinarny

Pieczonka

Aniko - Potomek w kuchni czyli nie do końca normalny blog kulinarny

Mleko sojowe

Aniko - Potomek w kuchni czyli nie do końca normalny blog kulinarny

Pasztet Trzy-ziarna

Aniko - Potomek w kuchni czyli nie do końca normalny blog kulinarny

Sojowy przekładaniec

justtryeat - JustTryEat- VEGE

Pasztet z soi i soczewicy złocisty

justtryeat - JustTryEat- VEGE

Klasyczne pancakes na kwaśnym mleku sojowym i domowe mleko sojowe na kilka sposobów

kikimora - Szpinakowa Wróżka - gotuj cruelty free

Wiosenny gulasz sojowy z majerankiem. Recenzja.

kikimora - Szpinakowa Wróżka - gotuj cruelty free

Kotleciki sojowo-pietruszkowe i recenzja ostrego sosu BBQ

kikimora - Szpinakowa Wróżka - gotuj cruelty free

Orzeszki sojowe

kikimora - Szpinakowa Wróżka - gotuj cruelty free

Makaron orientalny z soją i warzywami

kikimora - Szpinakowa Wróżka - gotuj cruelty free

Ciasteczka sojowo-karobowe idealne do pracy

quchniawege - QuchniaWege

Tofu własnej roboty

vegan_monkey - Vegan Monkey

Pasztet sojowy z koperkiem

vegan_monkey - Vegan Monkey

Pasztet sojowy z pieczarkami

vegan_monkey - Vegan Monkey

czwartek, 25 października 2012

Kalafiorowa z makaronem

Zdarza Wam się rozpocząć dzień od...zupy? 
Ja lubię takie obiadowe śniadania, bo świetnie rozgrzewają zaspane ciało i dają energię na długi czas...
Dziś zapraszam na ukochaną zupę kalafiorową...z dodatkiem makaronu pełnoziarnistego LUBELLA.

Składniki na 3-4 porcje

2 duże ziemniaki
pół kalafiora
duża marchew
cebula
przyprawy wg uznania 
pół szklanki mleka
ok. litra wody

Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę, marchewkę albo zetrzeć na tarce albo pokroić w plasterki. Zalać wodą, przyprawić, dodać cebulę  i gotować ok. 10 minut. Po tym czasie dodać mleko i kalafior porwany na małe różyczki, gotować do miękkości kalafiora, na koniec (po wyłączeniu palnika) dodać makaron, przykryć i odczekać ok. 15 minut, aby zmięknął.

środa, 24 października 2012

Penne z brokułem i fetą

Jutro, 25 października, obchodzimy DZIEŃ MAKARONU, oj będzie się działo, ja mam zamiar balować 3 dni...zaczynam od dzisiaj! 

A, żebym całkowicie nie straciła głowy czuwa nade mną LUBELLA, która sprezentowała mi pyszne i zdrowe makarony z mąki pełnoziarnistej. DZIĘKUJĘ!

Składniki dla 2 bardzo głodnych osób o_O

3/4 opakowania makaronu penne pióra pełnoziarniste 
500 gram brokuła
pół opakowania sera feta (o niskiej zawartości tłuszczu)
12 pomidorków koktajlowych
papryka żółta
pęczek szczypiorku
2 łyżki oliwy z oliwek
przyprawy (sól, pieprz, zioła prowansalskie, czubrica zielona)


Brokuł obgotować do miękkości, pokroić na mniejsze cząstki. Ser feta pokroić w kostkę, to samo z papryką. Pomidorki w zależności od wielkości kroimy albo na ćwiartki albo na połówki. Szczypior szatkujemy drobno. Warzywa i ser łączymy ze sobą, doprawiamy do smaku i zalewamy oliwą. Makaron gotujemy w osolonej wodzie al'dente. Łączymy w całość. 

wtorek, 23 października 2012

Słodka zupa z dyni i sucharki Sonko

Po kompletnej porażce z dyniowymi muffinami, przyszedł czas na zupę z dyni, tu chyba nie dało się zepsuć, szczególnie, że pomagał Thermomix.

Składniki:
pół małej dyni
pół litra mleka 1.5% (można użyć np. sojowego waniliowego, wtedy nie trzeba słodzić!)
czubata łyżka cukru trzcinowego nierafinowanego
szczypta soli

sucharki MINI Sonko (o takie)
dowolny kwaśny dżem 

Dynię pokroić na mniejsze kawałki, włożyć do naczynia żaroodpornego i piec ok. 45 minut w temp. 180 stopni, po tym czasie wyjąć miękką dynię, obkroić ze skóry, wrzucić do Thermomixa i zmiksować 7 sekund, pozycja 8.  Dodać pozostałe składniki i gotować w 100 stopniach przez 10 minut. Ugotowaną zupę podawać z sucharkami posmarowanymi dżemem, idealna na II śniadanie lub obiad. 
Kto nie ma Thermomixa po prostu dynię traktuje blenderem do uzyskania musu i gotuje z mlekiem pilnując, aby nie wykipiało (należy mieszać).


poniedziałek, 22 października 2012

Quchnia z Vivi Cię zadziwi - konkurs nr 2

Każda osoba zmagająca się z odchudzaniem i dbająca o to, aby wskaźnik wagi nie przesuwał się niebezpiecznie w prawo szuka na półkach sklepowych produktów z serii FIT, LIGHT, SLIM.
Jednak czy producenci są w stosunku do nas zupełnie uczciwi i znakując produkt symbolem FIT dają nam naprawdę produkt, który spełnia pod tym względem nasze oczekiwania? Jest bez cukru, bez utwardzonego tłuszczu i tony konserwantów? Niestety dokładnie wiemy, że często zostajemy "nabici w butelkę"!

Dlatego wraz z firmą Vivi, która proponuje nam m.in. musli w 100% naturalne i bez dodatków cukru, organizujemy konkurs, który ma na celu ukazanie jakie pułapki czyhają na nas podczas codziennych zakupów.

Kupujemy płatki śniadaniowe bo wydaje nam się, że są zdrowe - jednak okazuje się, że jest w nich mnóstwo cukru, kupujemy serek homogenizowany FIT a w nim utwardzacze, stabilizatory, barwniki i aromaty, co z tego, że odtłuszczony jak w zamian za to dostajemy pół tablicy Mendelejewa. 

Waszym zadaniem jest przysłanie absurdów z półek sklepowych, znajdźmy wspólnie wszystkie oszukane produkty, które uważamy za zdrowe i wartościowe a wczytując się w etykietkę okazuje się, że zostaliśmy omamieni reklamą i zgrabnym opakowaniem.

Jako QuchniaWege staram się wybierać dla siebie i swojej rodziny produkty jak najmniej przetworzone i naturalne, dlatego tak bardzo ucieszyłam się, gdy spróbowałam produktów firmy VIVI, mających w sobie same naturalne składniki, bez dodatków cukru lub substancji słodzących typu sukraloza, aspartam itp.

Dla Was mamy przygotowane 3 paczki z produktami firmy Vivi - wystarczy, że prześlecie opis produktu, który zadziwił Was swoim składem - pod względem negatywnym oraz udostępnicie informację o konkursie na swoim facebooku.

Poprawne zgłoszenie konkursowe powinno zawierać:

nazwę produktu i firmę go produkującą (np. Napój Aloesowy ALOE VERA produkowany dla Biedronki)
co producent sugeruje na opakowaniu/w reklamie (na opakowaniu napis 4FIT)
co kryje w sobie skład: woda, CUKIER, SYROP GLUKOZOWO-FRUKTOZOWY, miąższ aloesu (5%), sok z aloesu (2%), kwas jabłkowy, CYTRYNIAN SODU, GUMA GELLAN, CHLOREK WAPNIA
podsumowanie: Opakowanie napoju aloesowego sugeruje, że jest to napój przeznaczony dla osób dbających o linię, słowo FIT kojarzy się ze zdrowiem, pozytywnym wpływem tego napoju na nasz organizm, jednak po zapoznaniu się ze składem okazuje się, że cukier, który wcale nie jest FIT jest tu głównym składnikiem...*

*przykład jest prawdziwy, niestety sama bym się nacięła na ten produkt zachęcona reklamą i napisami na butelce, dobrze, że mam w nawyku czytanie etykiet!

Konkurs trwa od 22.10 do 23.11. b.r
Zgłoszenia proszę zamieszczać w komentarzach pod tym postem.
Przewidziane są 3 nagrody (2 osoby zostaną wybrane subiektywną oceną zgłoszeń a jedna osoba zostanie wskazana przy pomocy programu losującego)
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 25.11.2012 r.

Regulamin konkursu dostępny TUTAJ, zgłoszenie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

PAMIĘTAJ UDOSTĘPNIJ INFORMACJE O KONKURSIE NA SWOIM FACEBOOKU! 
IM WIĘCEJ OSÓB WEŹMIE UDZIAŁ, TYM MĄDRZEJSI BĘDZIEMY PRZY KOLEJNYCH ZAKUPACH!


niedziela, 21 października 2012

Papryki faszerowane w rytmie reggae

Piękna złota jesień sprzyja kolorowym potrawom, dlatego dziś zapraszam na 3 papryczki w kolorach reggae.
Inny pomysł na nadziewane papryki znajdziecie TUTAJ

W zależności od potrzeb składniki należy mnożyć lub dzielić ;)

Sprawdzone menu na imprezy!kolorowe, twarde papryki
soczewica czerwona (szklanka) 
2 łyżki suszonej cebuli lub jedna mała zeszklona na kapce oleju
5 plasterków żółtego sera

przyprawy do smaku 

Papryce odciąć "wieczko z ogonkiem", wydrążyć gniazda nasienne i natrzeć ją w środku przyprawami (u mnie sól, czubirca zielona, pieprz świeży mielony). Soczewicę ugotować w osolonej wodzie wg instrukcji na opakowaniu, wymieszać z cebulką, ser porwać na mniejsze kawałki,  doprawić wg uznania. Nafaszerować papryki. Ułożyć na blaszce i zapiekać ok. 30 minut w temp. 180 stopni. Podawać z ulubionym sosem, u nas jogurtowo-czosnkowy. 



sobota, 20 października 2012

Kasza manna w formie placków

Znalazłam je podczas akcji Bez cukru i Aspartamu u Whiness
od razu wiedziałam, że będą pyszne!

Smażyłam oczywiście na patelni bez tłuszczu, chwilę pod przykryciem, a po wyrośnięciu już bez pokrywy. 

Konsystencja placków jest idealna, "mięsista" i zbita, jednocześnie elastyczna. 

Proporcje na 10 placków

3/4 szklanki mleka 1.5% (+1/2 szklanki mleka)
3 czubate łyżki kaszy manny
6 tabletek stevii (polecam SteviGold)
3 łyżki mąki (u mnie orkiszowa typ 630 Gdańskie Młyny - polecam, bo zdrowa i smaczna!)
jajo (osobno białko i żóltko)
pół łyżeczki sody

Zagotować 3/4 szklanki mleka razem z tabletkami stevii, gdy mleko będzie wrzało dodać kaszę i szybko mieszać, aż kasza zgęstnieje. Odstawić do wystudzenia. Do zimnej kaszy dodać mąkę z sodą, pół szklanki mleka i żółtko - wymieszać (będą grudki, bo kasza na pewno stwardnieje, ale to nie przeszkadza w smażeniu). Z białka ubić pianę i dodać do ciasta. Smażyć na rozgrzanej patelni. 


piątek, 19 października 2012

Zielone ślimaki na imprezę

Zielone naleśniki poznałam dzięki...mojemu uczniowi, który zajadał się nimi podczas II śniadanie w szkole. Mama przygotowuje mu takie zielone ślimaczki dość często, aż w końcu poprosiłam o przepis :)

Składniki na 7-8 naleśników

250 gram mąki orkiszowej  typ 630 (Gdańskie Młyny)
2 szklanki wody gazowanej
płaska łyżeczka soli
jajko

150 gram szpinaku

Szpinak udusić i odparować wodę, można doprawić, choć nie jest to konieczne, ponieważ nadzienie będzie dość intensywne. Przestudzony szpinak połączyć z pozostałymi składnikami na naleśniki. Smażyć na rozgrzanej patelni (u mnie posmarowana olejem przed pierwszym smażeniem). 

Nadzienie
jest w zasadzie dowolne, każdy może sobie zawinąć to co lubi i ma pod ręką,
ja dziś proponuję nadzienie z cukinii, żółtej papryki i camemberta light.

Cukinię pokroić w cienkie plasterki, paprykę w małą kostkę, rozłożyć na patelni i dusić pod przykryciem, aż cukinia zmieni kolor, a papryka będzie miękka, przyprawić do smaku. Ściągnąć z ognia i dołożyć camemberta pokrojonego w kostkę (będzie miał tendencję do lekkiego roztopienia). Taki farsz nakładać na nalesniki, zwijać w rulonik i kroić w kawałki, przekłuwając wykałaczką, aby się nie rozwijały. 
Danie sprawdzone na prywatkach, spotkaniach rodzinnych! 

Zgłaszam do akcji:


Sprawdzone menu na imprezy!

czwartek, 18 października 2012

Zapiekane jabłka z twarożkiem

Robiłam je po raz pierwszy, a że po przygodzie z nadziewanymi pomidorami wiem, że wydrążanie nie jest takie straszne jak mi się wydawało to zabrałam się za qucharzenie z wielką ochotą...i nie zawiodłam się, zapiekane jabłka okazały się być moim smakowym strzałem w 10!


Ilość jabłek uzależniona od ilości osób, owoce powinny być dość duże i twarde (np.szare renety)
cynamon 
serek twarogowy (np. Emilki 0%)
żurawina
tabletki stevii (firmy SteviGold)

Jabłkom odkroić "czapeczki z ogonkiem" i wydrążyć gniazda nasienne. Natrzeć środek cynamonem. Ser wymieszać ze stevią i żurawiną, nakładać do jabłek i przykryć "czapeczką". Ułożyć na blaszce i piec ok. 30 minut w temp. 180 stopni (należy obserwować, bo miękkie jabłka będą gotowe szybciej). Polecam jeść jeszcze ciepłe, aromat cynamonu otula cały dom!





środa, 17 października 2012

Dzień Walki z Głodem w naszej szkole!



16-stego października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Żywności oraz Walki z Głodem, szkoła podstawowa, w której pracuję jako nauczyciel świetlicy, co roku w tym dniu organizuje zbiórkę pieniędzy dla najbardziej potrzebujących dzieci naszej społeczności, która połączona jest z częstowaniem uczniów i pracowników oświaty cząstkami chleba, aby nikt w tym dniu nie był głodny. 
Nie jesteśmy w stanie sami upiec tylu bochenków chleba, aby wystarczyło dla wszystkich uczniów, których jest ponad 600, ale podczas zajęć świetlicowych upiekliśmy chleb dla uczniów przebywających w szkole po zajęciach dydaktycznych. Pierwszy bochenek wyciągnęliśmy z maszyny około południa. Zapach świeżego chleba posmarowanego masłem rozprzestrzenił się po całym budynku. Nie było osoby, która nie chciałaby spróbować naszego świetlicowego wypieku. Bochenek zniknął w mgnieniu oka, nie pozostało więc nic innego jak upiec drugi! Dzieci z pomocą nauczyciela przygotowały mąkę, drożdże i wodę, resztę pozostawiając maszynie do wypieku chleba, która zagniatała, wyrabiała i grzała nasz chlebek, abyśmy po 2 godzinach mogli cieszyć się wspaniałymi, miękkimi kromeczkami. Również i w tym przypadku nie brakowało chętnych do jedzenia, a na naszym świetlicowym stole pojawił się nawet domowy dżem, który idealnie komponował się ze świeżym, chrupiącym pieczywem!

Niesamowita kucharska przygoda jaka spotkała dziś dzieci przebywające w świetlicy stała się pretekstem do rozmowy jak można pomóc osobom potrzebującym, które są tuż obok nas.  Uczniowie mają wiele pomysłów na wsparcie swych rówieśników i pokazali dziś, że potrafią się dzielić. Mam nadzieję, że zebrane fundusze wystarczą na pomoc dla najuboższych dzieci, które niestety bywają głodne. Wspólnie nie damy im cierpieć! Podejrzewam, że uczniowie naszej szkoły przypominając sobie dzisiejszą akcję z chęcią podzielą się swoim rogalikiem czy bułką z głodnym kolegą lub koleżanką. 

 QuchniaWege dziękuje Gdańskim Młynom za darmową mieszankę do wypieku chleba Baltonowskiego, która została użyta właśnie w tej akcji!

wtorek, 16 października 2012

Jabłkowe placki z twarogiem

Szybkie śniadaniowe placuszki, pełne jabłek i twarożku, idealne dla dzieciaków do szkoły!

Składniki na ok. 20 placków 

4 jajka (osobno białka i żółtka)
180 g mąki orkiszowej (Gdańskie Młyny)
 400 g startych na tarce jabłek 
200 g twarożku (u mnie Emilki 0%) 
 łyżka miodu  
łyżka posiekanych migdałów  
szczypta soli

Z białek i soli ubić pianę, resztę składników wymieszać z żółtkami po czym pomału dodawać pianę i dokładnie mieszać. Smażyć na patelni, u mnie udało się bez użycia oleju, wyglądają nieco inaczej niż u pani Dorotki, ale są niezwykle smaczne i zasługują na miano dietetycznych!


    poniedziałek, 15 października 2012

    Ryż z kiwi

    Niedawno dzieliłam się z Wami prostym przepisem na ryż z jabłkami, a dziś zapraszam na ryż z owocami kiwi, pasuje mi tu ryż z "kiwiami" ale wiem, że to niepoprawnie ;) W każdym bądź razie, cena kiwi spada z dnia na dzień więc można poeksperymentować. 

    Składniki dla 2 osób

    woreczek ryżu (u mnie amerykański firmy SONKO)
    4 owoce kiwi (obrane ze skórki)
    2 łyżki otrębów granulowanych bez cukry firmy VIVI
    opcjonalnie łyżka miodu

    Ryż ugotować według instrukcji na opakowaniu, ja gotuję bez woreczka, rozcinam go a zawartość przesypuję do rondelka. Kiwi obrać i zmiksować (u mnie w Thermomixie 7 sekund pozycja 7). Do ciepłego ryżu dodać mus z kiwi, otręby i ewentualnie miód. Wymieszać. Smakuje zarówno na ciepło jak i po schłodzeniu, przez co nadaje się do wzięcia ze sobą do pracy-tak jak ja to dziś zrobiłam. 
     


    niedziela, 14 października 2012

    Batoniki orkiszowe bez tłuszczu i cukru (wyniki losowania)

    Po ciasteczkach owsianych przyszedł czas na batoniki pełne zdrowia i smaku, szybkie do zrobienia, bez tłuszczu i cukru, a dzięki temu, że użyłam gotowej mieszanki musli składających się z płatków orkiszowych firmy VIVI (o smaku polskie owoce) ich smak i aromat przekroczył moje oczekiwania.

    Zapraszam na 10 batoników

    puszka mleka kokosowego (400 ml) - u mnie VitAsia z Lidl'a
    2,5 szklanki płatków orkiszowych polskie owoce firmy VIVI (nie mają dodatku cukru, dlatego polecam właśnie te!)
    pół szklanki rodzynek
    10 śliwek suszonych
    1/3 szklanki mąki orkiszowej (Gdańskie Młyny)
    2 łyżki syropu z agawy / ew. płynnego miodu





    Mleko przełożyć do garnka i zagrzać (ale nie gotować!), do ciepłego mleka wsypać płatki orkiszowe po czym dokładnie wymieszać i odstawić na pół godziny. Po tym czasie dodać pozostałe składniki, wymieszać. Z ciasta formować wałeczki (dłonie moczyć w zimnej wodzie), układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, wstawić do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 stopni i piec około 25 minut.
    Po wyjęciu z piekarnika polecam odczekać do całkowitego przestudzenia, ponieważ ciepłe mogą być miękkie i rozwalające się, gdy są wystudzone mają konsystencję batonika zbożowego - SMACZNEGO!
    ***

    Przy okazji wyniki losowania książek z okazji Światowego Dnia Walki z Głodem, który oczywiście obchodzony jest 16 października. Wszyscy zgłaszający się odpowiedzieli poprawnie, mimo, że może było to dla niektórych infantylne, że odpowiedź jest powtarzana wiele razy to chodziło o zwrócenie uwagi, że taki dzień w ogóle jest obchodzony!


    Do programu losującego wpisałam liczbę - 67 - ponieważ tyle osób zgłosiło chęć otrzymania książki.
    Program wskazał (wylosował) dwie liczby:

    licząc od pierwszej osoby, która zrobiła wpis (czyli 1), kończąc na ostatniej osobie wpisującej komentarz (czyli 67) lista zwycięzców jest następująca:

    Emil Wypych (jako osoba nr 62) - otrzymuje  "Tydzień w zimie" Marcii Willett

    qwert123 (jako osoba nr 26) - otrzymuje  "Złocistą Dolinę" Iwony J. Walczak

    Gratuluję!

     Proszę o przesłanie adresów do wysyłki na koralina1987@gmail.com (czekam do 16 października)

    Dziękuję za pomoc w organizacji konkursu mojej siostrze z Czytam, bo lubię, gdyby nie ona książek do rozdania bym nie miała i konkursu by nie było...

    sobota, 13 października 2012

    Makaronowe piekło

    Sałatkę o takiej nazwie serwuje jedna ze znanych nam restauracji, w oryginalnym przepisie zamiast kukurydzy jest szynka, ale Panie Kelnerki nigdy nie robią problemu i przy zamówieniu zaznaczają "zamiast szynki - kukurydza". Osobiście uwielbiamy tą sałatkę, z przyjemnością do niej wracam i w domu kombinuję różne jej wariacje - choć zawsze baza pozostaje bez zmian. A bazą jest - MAKARON, PRAŻONY SŁONECZNIK, PAPRYCZKI CHILI I SOS CZOSNKOWY.
     

      Składniki dla  6 osób (duża micha sałatki!)

    makaron pszenny pełnoziarnisty Bartolini (do kupienia w sklepie Ekolandia.24)
    puszka kukurydzy (bez cukru np. Dawtona)
    pół szklanki ziaren słonecznika
    5 papryczek chili (z zalewy)
    świeży brokuł
    kolorowe papryki świeże (po pół zielonej, czerwonej, żółtej)

    na sos
    jogurt grecki lekki (3,5%)
    5-6 ząbków czosnku
    sól i pieprz

    Makaron gotujemy w osolonej wodzie al'dente. Słonecznik prażymy na suchej patelni do zarumienienia. Brokuł obgotowujemy przez ok. 5-6 minut, po czym kroimy. Papryczki ostre i świeże rozdrabniamy na małe kawałki. 
    Mieszamy ze sobą wszystkie składniki sałatki.

    Robimy sos:
    czosnek przeciskamy przez praskę, solimy i czekamy ok. 10 minut, dodajemy do jogurtu, doprawiamy i energicznie mieszamy - polewamy nim sałatkę.

    Można jeść zarówno ciepłe jak i zimne, ale schłodzone smaczniejsze

    Sprawdzone menu na imprezy!
    Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...